“Te nem játszhatsz velünk! / Na, téged tuti nem hívlak meg a bulimba! Lúzerekkel nem foglalkozom!” – valószínű, hogy ez a három mondat tényleg csak rossz példának megfelelő, és a való életben ennél sokkal durvább beszólások történnek meg. Akár elszenvedő, akár “szemlélő”, akár elkövető vagy, muszáj beszélni a bullying jelenségéről.
A bullying kifejezést nem lehet egy magyar szóval helyettesíteni, csak körülírni: egy vagy több fiatal sorozatos, szándékos zaklatása, megfélemlítése, kiközösítése más kortárs(ak) részéről.
Az adott csoport hierarchiájában az elkövető magasabb fokon áll, és a zaklatással még inkább megerősíti a pozícióját az áldozattal szemben. A bullying megnyilvánulhat csúfolás, gúnyolódás, szóbeli vagy írásbeli sértegetés, fenyegetés formájában, illetve tevékenységekből vagy társas helyzetekből való kiközösítés, érzelmi vagy fizikai bántalmazás formájában is.
Manapság a virtuális térbe is begyűrűzik a megfélemlítés. Ezt nevezik cyberbullyingnak.
Cyberbullying: online zajló, elhúzódó és szándékos zaklatást jelent; általában van offline előzménye.
A leggyakoribb mód talán a sértő, felzaklató vagy fenyegető üzenetek sorozatos küldése. De sokszor a bántás eszköze lehet egy hamis profil létrehozása, vagy a hozzájárulás nélkül hozzáférhetővé tett tartalmak megosztása is, például: egy előnytelen vagy intim fotó megosztása az illetőről. Ehhez pedig a virtuális térben sincs joga senkinek!
Honnan kaphatsz segítséget?
Ha nehéz számodra a segítségkérés személyesen:
A KÉK-VONAL honlapon találsz elérhetőséget, ahol telefonon, chaten vagy e-mailen keresztül, név nélkül elmondhatod a problémádat.
Itt olyan felnőtt beszélget veled, aki meghallgat és veled együtt szeretne gondolkodni a megoldáson. Beszélgethetsz vele erről a témáról, vagy bármi másról, ami foglalkoztat.
Térítésmentesen kereshetsz fel segítő szakembert az Oázis Lelkigondozó és Mentálhigiénés Szolgálatnál: oazis.jezsuita.hu
Célcsoport: elsősorban fiatal felnőttek, egyedülállók és családosok
Ha szívesen informálódnál még a témában, akkor az alábbi linkeket ajánljuk:
- saferinternet.hu (Itt érdekes videókat, hasznos tippeket találsz)
- A rendőrség kampányfilmje a gyerekek szexuális tartalmú internetes zsarolása ellen