Úgy érzed, hogy kialudt a láng a kapcsolatotokban? Már nem tudod elképzelni vele az egész életed? Rájöttél a rengeteg beszélgetés alatt, hogy nem tudsz azonosulni a gondolataival? Valószínű, hogy rájöttél: itt az idő a kapcsolat megszakítására. De hogyan kell szakítani? Lehet, hogy feleslegesnek érzed ezt a kérdést, de hidd el, foglalkozni kell ezzel is ahhoz, hogy tovább tudjatok majd mindketten lépni.
Egy kapcsolat lezárásáig nehéz helyzetek és döntések sora vezet.
Sok bátorságot igényel a szakítás! Az sem ritka, hogy a saját lelki egészséged érdekében akkor is meg kell szakítani egy kapcsolatot, ha az érzéseid még nem múltak el teljesen.
A szakítás mindkét személy számára fájdalmas, hiszen a veszteség élménye akkor is fennáll, ha a döntés hosszútávon a felek előnyét szolgálja. Bár bizonyos fokú kellemetlenség elkerülhetetlen, a folyamat megkönnyítése érdekében a következőket ajánlott megtenni:
1 A szakítás mindig személyesen történjen!
Ha a kapcsolat nem is volt hosszú, a tiszteletet fontos megadnod a másik félnek. Lehetőség szerint olyan kevésbé nyilvános helyszínt válassz, ahol zavartalanul tudtok beszélgetni, de ha esetleg kellemetlenné válna a szituáció, mindketten könnyen tudtok távozni. A személyesen történő szakítás alól az egyetlen kivétel, ha bántalmazó kapcsolatban vagy. Ha bármikor fizikai vagy lelki veszélyben érzed magad, azonnal kérd felnőtt segítségét!
2 Válaszolj a kérdéseire!
Ha magyarázat nélkül ér véget egy kapcsolat, jelentősen több káros érzést fog hátrahagyni, mint egy kellemetlen beszélgetés. A kételyek, a fájdalom és a harag is kisebb lesz, ha néhány kérdést megválaszolsz a szakítás vagy egy későbbi lezáró beszélgetés alkalmával. Bármennyire is félsz attól, hogy megbántod a másikat, számára is hasznosabb visszajelzést adni arról, miért született meg a döntés.
3 Ne vigasztald a másikat!
Légy őszinte és türelmes, amennyire a helyzet megkívánja, de tartsd szem előtt, hogy az érzelmi leválást nem segíti, ha te vigasztalod meg volt partnered. Próbálj már a szakítás során fizikai távolságot tartani, így a legkisebbre csökkentve a lehetőségét annak, hogy ezután is reményeket tápláljon a kapcsolat újrakezdése iránt. Miután őszintén tisztáztad vele a helyzetet, bízd a további érzelmi támogatást a barátokra, hozzátartozókra!
4 Egyezzetek meg a továbbiakról!
A szükséges kapcsolattartás mértékét és formáját mindenképpen beszéljétek meg a szakítás alkalmával! Hagyjatok elég időt a történtek feldolgozására, és lehetőség szerint addig ne érintkezzetek. A kapcsolattartás, egymás ellenőrzése hátráltatja a továbblépést, a veszteség feldolgozását, rosszabb esetben hamisan tovább táplálja a gyengéd érzéseket. Semmi baj nincs azzal, ha barátok szeretnétek maradni, de mindenképpen hagyjatok külön töltött időt arra, hogy a szerelmi kapcsolatotok fejben is lezáruljon. Amennyiben pedig nincs ilyen törekvés, a továbblépést segíti az is, ha a közösségi médián is megszakítjátok a kapcsolatot. A közösen tervezett események vagy iskolai feladatok, az egymásnál hagyott tárgyak sorsát érdemes természetesen még ez előtt tisztázni.
Szakmai háttér: Mandel Henriett, viselkedéselemző, pszichológusjelölt
Lee, L. (1984). Sequences in Separation: A Framework for Investigating Endings of the Personal (Romantic) Relationship. Journal of Social and Personal Relationship, 1, 49–73.
Smith, H. S., & Cohen, L. H. (1993). Self-complexity and reactions to a relationship breakup. Journal of Social and Clinical Psychology, 12, 367–384.
Lopes, G. S., Shackelford, T. K., Buss, D. M., & Abed, M. G. (2020). Individual differences and disagreement in romantic relationships. Personality and Individual Differences, (In Press).
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886916301052
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0092656612001596