Hiába diétázol, hiába sportolsz, elégedetlen vagy a testeddel? Meg szeretnél szabadulni pár kilótól? Természetesen fontos, hogy jól érezd magad a bőrödben és törődj a testeddel. Ez a törődés azonban kóros méreteket is ölthet. Ahogyan az is, ha az étkezésben nem tudsz korlátokat tartani.
Ha felborul az étkezéshez való egészséges viszony, kialakul az étkezési zavar.
Ilyenkor egy idő után az evéssel és a testtel való foglalkozás teljesen kitölti a gondolataidat, meghatározza a cselekedeteidet, befolyásolja az érzéseidet, kapcsolataidat, mindennapi életedet. Gyakran jelentkeznek szorongásos, depressziós tünetek is. Összegyűjtöttük a legtipikusabb étkezési zavarokat, illetve azok főbb jellemzőit is.
1 Anorexia
Anorexia Anorexia esetén hiába kórosan sovány valaki, mégis kövérnek látja magát. Ezért folyamatosan szigorú diétát tart vagy akár koplal. Mivel nem látja el a szervezetét a szükséges energiával, ez súlyos állapothoz, szélsőséges esetben halálhoz is vezethet.
2 Bulimia
Bulimia esetén a falásrohamok és a „megtisztulás” ismétlődnek. Ilyenkor nagyon rövid idő alatt többszörös mennyiségű ételt töm magába valaki, amit hashajtóval vagy hánytatással igyekszik ellensúlyozni.
3 Izomdiszmorfia
Ez főleg fiúknál fordul elő. A valóságtól eltérően túl vékonynak, nem elég izmosnak tartják magukat. Túlzásba vitt edzés és egyoldalú fehérjediéta jellemzi, komoly testi-lelki következményei lehetnek.
Mit tegyek, ha étkezési zavarban szenvedek?
Sajnos egyre több fiatalnál alakul ki evészavar. Elsősorban lányoknál a gyakoribb, de fiúknál is előfordul. Ilyenkor fontos szakemberhez fordulni! Orvosi és pszichológusi segítségére is szükség van a gyógyuláshoz!
A családterápia különösen jó hatású, mivel segít rendezni azokat a családi viszonyokban fennálló problémákat, amelyek általában meghúzódnak az étkezési zavarok mögött. Súlyosabb esetben pszichiáter közreműködésére is szükség lehet.
Honnan kaphatsz segítséget?
Utánaolvashatsz a témának ebben a könyvben: Dr. Máté Gábor: A sóvárgás démona (Libri, 2019)
Étkezési zavar esetén fontos orvoshoz, pszichológushoz fordulni! Keresd fel a háziorvost vagy az iskolában elérhető iskolapszichológust! Ha bizonytalan vagy, hogy érintett vagy-e:
Térítésmentesen kereshetsz fel segítő szakembert az Oázis Lelkigondozó és Mentálhigiénés Szolgálatnál: oazis.jezsuita.hu
Célcsoport: elsősorban fiatal felnőttek, egyedülállók és családosok
Szakmai háttér: M. dr. Dulácska Csilla, mentálhigiénés szakember, PhD
Károli Gáspár Református Egyetem Mentálhigiénés Képzés:
„Lelki zavarok” előadás
Dr. Máté Gábor: A sóvárgás démona (Libri, 2019)
Bagdy Emőke: A személyiség titkai (Helikon, 2014)