Eredete – mikor indult a program és hol? Egerben 1980 táján kezdtem el a téma felépítését és átadásának módszerét. Majd több itt jelenlevő és mások kérésére került leírásra 2005-ben, majd a megírt könyv Budapest, Káposztásmegyeri Szentháromság Plébániáról terjedt el Tomka Ferenc atya vezetésével
Rövid leírás: Párkapcsolat, házasság, szexualitás – tudományos alapon, értelmesen (és keresztény szemmel).
A program, és a Biztos út könyv segítséget nyújthat a párkapcsolatra való készületben, a közben adódó helyzetek megoldásában. Ez a bizonyos értelemben hiánypótló mű 8 nagyobb fejezetben tematikusan végigvezeti az olvasót, miért ésszerű, illetve mennyire a mai tudományos eredményekre épül a meghívás, hogy a házasság előtt megtartóztassuk magunkat testileg, s mit nyerhetünk ezzel hosszú távon. (Az egyháznak vagy Istennek „előírásai” megfelelnek a legújabb kutatásoknak)
Módszertana is új: nagy segítség a hitoktatóknak – mert a könyv minden fejezetének bevezetésében megad 3-4 kérdést, amelyekről a fiatalok képesek csoportokban beszélgetni (pl. mikor jó a házasság? mikor rossz egy házasság? Majd következő órán Mitől lesz jóvá – rosszá egy házasság??) A csoportokban kialakult válaszokhoz kapcsolódik minden fejezet témája, 8 fejezeten át lépésről lépésre haladva a nehezebb kérdések felé. Az órát bevezető csoportos beszélgetés módszerével el tudják kerülni a hitoktatók, hogy a fiatalok vihogjanak, s lehetetlenné tegyék az órát stb… illetve a válaszok így saját felfedezéseikké lesznek.
Kiknek is szól? Olyan fiataloknak, akik serdülőként vagy párválasztás előtt állnak, valamint hitoktatóknak, fiatalokkal foglalkozóknak, szüleiknek, és bárkinek, akit érdekel a téma. A fejezetek továbbá kérdés-felelet formájában íródtak, így ki-ki megtalálhatja az őt érdeklő kérdésre a választ. A könyv nagy értéke, minden nagy témához kapcsolva olvashatunk párok személyes, megélt tapasztalatairól, a szerelem pszichológiai és hormonális hátteréről, a szexualitással kapcsolatos társadalmi kérdésekről.
Talán még egy könyv sem beszélt ennyire érthetően és nyíltan olyan „tabu” témákról, mint pl. önkielégítés, homoszexualitás, pedofília, gender, stb. Fontos, hogy ezekről a témákról, ezek hátteréről, az egyház hozzáállásáról pontos ismereteink legyenek.
A könyvhöz készült segédkönyv hitoktatók számára – Mindenképp alapvető feladatként írja – a sorozat előtt a szülőkkel való találkozást, és az ő felvilágosításukat a témáról, illetve bevonásukat (hiszen sokan nem így készültek).
Képviselő, vezető, koordinátor: A könyv megjelenése után rögtön több országos találkozót rendeztünk az OLI-val ifjúsági hitoktatók számára, amelyen bemutattuk a könyvet és módszertanát, és begyakoroltuk azt. Azóta is sokfelé kértek engem és Dr Gloviczki Esztert (a szerelem hormonológiáját összefoglaló izgalmas fejezet írója) képzések tartására animátorok számára. Sok visszajelzést kaptam, hogy ifi hitoktatók és katolikus iskolák is sokfelé használják a könyvet. Káposztásmegyeren az ifi hitoktatók végzik a képzéseket.
Résztvevők életkora: 14-től felfelé
Találkozási rendszeresség és időtartam: általában hetente tartjuk a 2 órás találkozókat, 8 alkalommal
Bővebb információk: http://biztosut.blogspot.com/